NEW YORk, New york
Egy nagyon különleges könyvnek, egy olyan fotó albumnak a történetet szeretném elmesélni nektek, amelyet beválasztottak a világ 100 legszebb fotótörténeti albuma közé, ez a Lőrinczy György ( 1935-1981) New York, New York című fotókönyve melyet a Magyar Helikon adott ki 1972-ben.
“Ez a könyv nem New Yorkról, a városról vagy New York államról szól. Azokat az embereket fényképeztem, akik között éltem 1968-ban, azokat a helyeket, amelyek valamiért érdekesek voltak az én számomra. A könyvben nincsenek képek nevezetes épületekről, gépiesített amerikai háztartásokról, bankhivatalnokokról, milliomosokról, elárusítólányokról, fényről, árnyékról és egy sereg más dologról. Sajnálom viszont, hogy nincs kép a néger rendőrről, aki őrségben állva egyszer csak felugrott a levegőbe, táncolt egy kicsit magának, aztán állt tovább vigyázzban; a pénzkereskedésről, ahol például két dollárért egy vadonatúj egydolláros kapható, vagy a Fillmore East megalakulásáról: néhány száz hippi végül is meggyőzte a mozitulajdonost, hogy erkölcsi kötelessége minden kedden ingyen átengedni a mozit egy kis muzsikálásra. A második világháború utáni években sokan kezdtek mérsékeltebb tisztelettel tekinteni olyan szent eszmékre, mint Amerika Hivatása, a Campbell Tomato Soup vagy a Technika Legújabb Vívmánya: örökös nyugtalanságukkal kifelé izegtek-mozogtak az elfogadott életformából – Kerouac rohanva, Ginsberg üvöltve, néhányan regényekkel, versekkel, sokan egyszerűen csak hosszú hajjal, más ruhában. Később hasonló indítékok a popfestészet, az underground film, a hippimozgalom születéséhez vezettek. Közöttük: hippik, művészek, egyetemisták között laktam az East Village-ben. A szomszéd utcában volt Tom Wesselman műterme, néhány sarokkal odébb Andy Warhol Factoryja, a zöldséges éjszaka is nyitva tartott, és az utcákon tömjénszag volt. Jól éreztem magam közöttük. Tulajdonképpen kérdeztem, a rendhagyó válaszokat pedig örömmel fogadtam, mert az önismeret keserűségével adták." Lőrinczy György: New York, New York című albumának előszava
Az album megszületésének is érdekes a története, az akkori Kádár korszak kultúrpolitikája, mintha erősen mai képet mutatna, nem támogatta az avantgárd művészeket. Lőrinczy miután meghívást és repülőjegyet kapott New Yorkba barátaitól, egy fotósorozat ötletével kereste meg a Corvina kiadót, bízva abban, hogy útlevelet kap. Felesége, Lőrinczy Katalin később így emlékszik vissza a Magyar Fotográfiai Múzeum kiadványában:
“1968-ban, késő ősszel leszálltunk New Yorkban. Péternél és Editnél laktunk az East Village-ben, a St. Mark’s Place-en, a hippivilág abszolút központjában. Mi nem sokat tudunk a hippiség előzményeiről, Vietnámról, a feketék polgárjogi küzdelmeiről, kábítószerekről, diákmozgalmakról – de ez határozta meg a légkört, ami teljesen elkábított minket. Éjjel-nappal jártuk a várost, partikra, rock-koncertekre mentünk, Edit és Péter jóvoltából művészekkel ismerkedtünk meg.
A végén mégiscsak haza kellett jönni, bár Pétert azt akarta, hogy maradjunk kint. De Gyurinak fenntartásai voltak, nem voltunk felkészülve.
Gyuri elég nagy anyaggal jött vissza és kezdte lenagyítani a képeket. Érezte, hogy a fotók egy az egyben nem adják vissza New Yorkot. Végül eljutott a szolarizációhoz, amit akkoriban nem sokan csináltak….Az anyag határidőre készen lett és a New York – New York című könyv 1972-ben megjelent 5200 példányban, ebből 1200 számozottan. Két hét alatt elfogyott.”
Egy másik Lőrinczy György, a Budai Vár 1967-ben kiadott albumban találtam egy olyan információt, miszerint a Lőrinczy Leica kamerát használt, feltehetőleg 1968-ban is azt vitte magával New Yorkba.
Az album érdekessége még, hogy két pauszpapírra színnyomott lapot is tartalmaz, mely akkoriban óriási különlegességnek számított, Lőrinczy alkalmazta előszőr.
Képeit legutóbb 2021-ben a Mai Manóház a Vintage Galéria közös - Lőrincz György és André Kertész: New York - kiállításán lehetett látni.
Mesélnék nektek az én történetemről és az album külföldi sikeréről is. Könyveimet szigorúan válogatom, ezért több könyvgyűjtővel, kereskedővel is kapcsolatban állok, akiktől folyamatosan vásárolok. Ez az album egy véletlen folytán akadt a kezembe, mivel szeretem ezt a várost, hazahoztam, hogy majd jobban belemélyedek. Akkor láttam csak milyen csoda amit találtam, amikor a képek hiába, több mint ötven éve készültek, nagyon is átadják New York-nak azt a hangulatát, azt amelyet nem a turista célpontok tövében talál meg a látogató.
Az album itthon is rendkívül magas árakon mozog, ritkán kerül elő és többnyire gyűjtők csapnak le rá, de érdemes a külföldi árakat is figyelni, nem ritka az ezer euró feletti ár, sőt többnyire a sorszámozott példányok árveréseken kelnek el 1500-2000 dollár környékén. Kukkantsatok gyorsan szüleitek, nagyszüleitek könyves polcára, hátha találtok ott egy példányt !